23,95
Tekst achterflap
Calcutta, September 1969
Three-year-old Varsha Gupta is asking for fish for her dinner. Her family is shocked to the core; the Guptas are strict vegetarians and the child has never tasted fish in her life. But Varsha remembers another life, a mud house by a river where she caught and cooked fish with a different mother.
A psychologist, Shoma Bose, is brought in, but she too has her understanding of the world changed forever by the Varsha's revelations.
Half a century later, Shoma's case file on the child has caught the attention of a group of environmental activists, and her nephew Dinu, now living in Brooklyn, is drawn inexorably into their plans.
Ghost-Eye is an urgent and expansive novel about family, fate and our fragile planet.
Details
| EAN : | 9781473686700 |
| Uitgever : | Van Ditmar Boeken B.V. |
| Publicatie datum : | 09-04-2026 |
| Uitvoering : | Paperback / softback |
| Taal/Talen : | Engels |
| Hoogte : | 235 mm |
| Breedte : | 155 mm |
| Dikte : | 25 mm |
| Gewicht : | 412 gr |
| Status : | Bestelbaar |
| Aantal pagina's : | 336 |