A Beast Slinks Towards Beijing
Alice Evelyn Yang
Engels | 19-02-2026 | 368 pagina's
9781917792103
Paperback / softback
18,95
Beschikbaarheid
Te bestellen
Tekst achterflap
Spanning decades and continents, A Beast Slinks Towards Beijing is a dark, magical realist family saga that moves through the Japanese occupation of Manchuria, the Cultural Revolution, and the present day to explore the effects of intergenerational trauma, the legacy of colonialism and inescapability of fate in stunningly rendered folklore.
Details
| EAN : | 9781917792103 |
| Uitgever : | Van Ditmar Boekenimport B.V. |
| Publicatie datum : | 19-02-2026 |
| Uitvoering : | Paperback / softback |
| Taal/Talen : | Engels |
| Hoogte : | 197 mm |
| Breedte : | 129 mm |
| Dikte : | 26 mm |
| Gewicht : | 306 gr |
| Status : | Te bestellen |
| Aantal pagina's : | 368 |